klériné judit üzente 15 éve
Sziasztok!
Hogyan lehet egészségesen tartani a szőlőt ha nem akarok vegyszert használni, a bordóilé erre jó?
Vamos István üzente 15 éve
Nekem már kell,mert vannak olyan falyták melyeknek hónaljhalytásai már 20cm -es .Ezeket a hajtásokat két levélre kell visszacsípni , hogy a levélzet mennyisége ne sokat károsodjon. Ajánlatos metszőollóval dolgozni, így a hajtások nem roncsolódnak. Csonkázást is lehet végezni. Fiatal ültetvényt nem szabad csonkázni. Csonkázni a fürt felett 5-6 levélnél lehet. Jó munkát kivánok ! Üdv.
Kis Piroska üzente 15 éve
Volf Erzsébet üzente 15 éve
Sok mindent tudok a szőlőtermesztésről., de minden hasznos tanácsot szívesen fogadok. Évekig a ferjemmel együtt gondoztuk. A férjem halála óta egyedül gondozom a szabadidőmben. A permetezés nagy gond nálam, de azért igyekszem megoldani, kisebb nagyobb eredménnyel. A metszés után nevikénnel lemosattam. A következő permetezéskor wuksal. flumite, dithane m45 , -permetszert használtam. majd szőlő gyomlálás után, pár napja topas, sherpa dithane m45 permetezést végeztem. Eddig nem látok betegséget a szőlőnél.
Megellai Tamásné Dózsa Emma üzente 15 éve
Köszönöm, minden tanács nagyon jól jön. Kezdők vagyunk, de nagyon szeretem a szőlőt és nem mindig teljes még a siker. Emi
kissné edit üzente 15 éve
Köszönömszépen, örülök hogy segített. Néhány tő szőllő van a kertünkben, de sajnos a betegségekkel és az ellenük való v édekezéssel hadilábon állunk , csak próbálkozunk,úgyhogy jegyzeteltem. Kissné Edit
Péterné Nagy Erzsébet üzente 15 éve
Köszönöm a jó tanácsokat, első dolgom megmutatni a férjemnek, lesz egy jó pontom nála. Mégegyszer köszi. Böbi.
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
Láng Attila üzente 15 éve
Egy-két megjegyzés:
- Nem minden szőlőt kap el a lisztharmat. Egyre több rezisztens fajta van (Néró, Teréz, Eszter, Pölöskei muskotály, Augusztusi muskotály, stb) keressétek ezeket, és nem kell mérgezni!
- Párás melegben a peronoszpóra terjed. A lisztharmat a száraz meleget szereti. A szürkepenész meg a párás hideget.
- A felszívódó szerek előnye, hogy eljut oda is, ahova nem tudunk bepermetezni. Tehát fürtzáródás után csak felszívódóval érdemes próbálkozni. Esetleg a kontakt szert egy vödörbe tenni, és minden fürtöt belemártani. :)
- A kén tartalmú szerek 20fok fölött perzselnek, így július-augusztusban csak az permetezzen vele, aki lombtalanítani akarja a szőlőjét.
Kormos György üzente 15 éve
Kedves Róbert!
Érdekelne, hogy kertedben mire és milyen módszerekkel alkalmazod a csalánlevet. Évek óta használom. Kertem sarkában (komposztáló mellett), mintegy másfél négyzetméteren "termelek" csalánt. Eddig, amire használtam: levéltetvek ellen, paprika, uborka, paradicsom tőöntözésre. Nagyon jó hatással van a növényeimre.
Kedves László!
Köszönöm a zeolitos ötletet, bár engem nem zavar a lé szaga. Néha a szomszédot igen.
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
Szabó László üzente 15 éve
Az ajánlatok jók, de javaslom mindenkinek a bio szerek használatát, mivel az ételekkel, hustermékekkel, levegővel stb egyébként is sok káros anyagot elfogyasztunk. a növényeket erősítsétek meg természetes tápanyagokkal (trágya, komposzt, fahamú, esetleg kálisó stb), a levélzetet csalánlével (5 kg csalánlé 20 viter vízben 10 nap alatt értékes tápanyaggá alakúl-elég büdös, de zeolittal csökkenthető az illata), amit ötszörös higítással öntözésre és permetezésre is kiváló. Amennyiben csak 12-24 órát áztatjuk a levéltetvek ellen is hatásos.
Kenyeresné Szekeres Edit üzente 15 éve
Köszi a tájékoztatást hasznos, az idén elég hamar kellet permetezni a szőlőt.
Nyitrainé a szőlő az Otelló nem bírja a kénes permetet ,tönkre teheti vigyázni kell vele !
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
Nagyon hasznos dolgokat olvastam. Érdekel a szőlő gondozás, további tanácsokat a szívesen fogadnák.
Kiss Róbert üzente 15 éve
Csalánlé ! ...gyerekek! ..... CSALÁNLÉ!!!.......Minek az a sok hülye és drága méreg!
LEGYEN ESZETEK MÁR VÉGRE, KÖNYÖRGÖK!!!
Bocsi, de nem bírtam megállni szólás nélkül...
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
Kis Piroska!
Őszibarack, csonthéjasok levélfodrosodása, ágelhalása ellen Bordói por (+kén kizárt!!!) Ősszel lombhulláskor és tavasszal rügypattanáskor megismételhető, én egy hete is ezzel permeteztem.
A termővesszőket, hajtásokat ritkítsuk meg, a gyenge, beteg, elhalt gallyakat, vesszőket metsszük le.
Ha rendszeresen metszve van, nincs gond. És a permetezés, bár nem vagyok híve, csak ha muszáj.
Kis Piroska üzente 15 éve
Hálás köszönet nagyon örvendek hogy idejébe értesit engem. Van vagy 10 barackfánf nem tudom mi az oka hogy száradnak le az ágak több fán észrevetem mivel lehet kezelni ôket?
Vamos István üzente 15 éve
Permetezni nem szeretek ,de tapasztaltam,ha kihagyom vagy elkésem vele a termés és a növény bánja.Nameg a végeredmény a bor.Próbálom a permetezéseket a megelőzésre öszpontosítani.Tegnap permeteztem harmadszór.Kora tavasszal lemosó ,majd május 2.án Rézkénnel és atkaölővel ? majd tegnap rézkén.Majdnem esett az eső de sikerült rászáradni.Eddig sikerült megelőznöm a bajt.Jó ez a fórum és hasznos!!!!!!
Tóthné Göndör Györgyi üzente 15 éve
Ezek mind hasznos tanácsok számomra,főleg mert egy hipermarket kert osztályán dolgozom és növényvédőszereket is forgalmazunk!
Igyekszem megjegyezni, hogy másoknak tudjak hatásos segítséget nyujtani!
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
lakatos ilona üzente 15 éve
Koszonom a hasznos tanacsot.Mindig kapok valami ujjat,habar amiota az eszemet tudom foglalkozunk szolovel.Igaz nem nagy mertekben de van,es en is kiveszem a reszem mindenfele munkabol.
[Törölt felhasználó] üzente 15 éve
Mi bordói porral permetezünk. Nem Bordóilé+kénnel, mert az az érzékenyebb szőlőt 20°C felett leperzseli. Az csak rügyfakadás előtt jó, lemosó permetezésre. Régebben kaptunk sima Bordói lét, de most csak a +kén-es változata kapható nálunk. Így Bordói port vettünk, az ugyanaz. Pár napja permeteztem, nem perzselődött le, mint tavaly a kénestől. Ha nincs sok eső nincs gond, eddig pedig még aszály van.
István Halhóber üzente 15 éve
Márta Ilona üzente 15 éve
Hát,elolvastam a részletes tájékoztatást,de én még nagyon kezdő vagyok,azt látom,hogy most szépek a szemek,de félek későn veszem majd észre a lisztharmatot.Mindenesetre nagyon köszönöm a felvilágosítást.Nekem értékesek.Köszi.
Balázs Mihályné üzente 15 éve
Köszi! A jó tanácsokat mindig szívesen vesszük, bár olyan részén lakom az országnak, ahol sokan foglalkoznak szőlő műveléssel. Permetezni még nem próbáltam, de más munkákban én is részt veszek.
Radványi-Nagy Katalin üzente 15 éve
Köszi a tájékoztatót! A mi szőlőnk nagy része fagyott el és tanácsodra vártunk vele. Igazad lett, az alvó rügyekből hajt, igaz nem minden tőke.
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
Köszönöm én is a jó tanácsokat.
Kérdésem: akkor is kell permetezni ha semmi baját nem látok a hobby szőlőmnek?A ház előtt van a lugas és minden nap látom , gyönyörű .eddig csak kékkővel szórta be a férjem.Nincs semmi baja , csak mint írtam amikor érik a darazsak megkezdik . Én ezzel mit kezdjek? Szerintetek?
A cukros vizes csapdánál jobbat mondjatok , mert az tavaly se vált be.
Piros.
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
Nedoroszkiné Radó Zsuzsanna üzente 16 éve
Kenyeresné Szekeres Edit üzente 16 éve
Csiki Margit üzente 16 éve
Mezősi Zoltánné Emese üzente 16 éve
Baumgartner Ilona üzente 16 éve
Varróné Juhász Judit üzente 16 éve
István Halhóber üzente 16 éve
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
Tóth Zoltánné Erika üzente 16 éve
Köszönöm az eligazítást.Mikor kertészetiiskolába jártam sokat foglalkoztunk szőlővel is.Sokat jártunk gyakorlatra a Soproni Állami Gazdaságba.De ennek majd 1000 éve.Sok minden "kikopott" belőlem
Czeller Károly üzente 16 éve
Tóth Tünde üzente 16 éve
pappné éva üzente 16 éve
Radványi-Nagy Katalin üzente 16 éve
Mohácsiné Zsóka üzente 16 éve
Prohászka Béláné üzente 16 éve
Köszi épp jókort jött, mert van (2) TŐ igaz otellom szőlőm, még sosem ettünk belőle, mire kimentünk, addig megették a madarak. Biztos fini volt, NEKIK!!!!!
nem baj, nekik is jár, megérdemlik!!!!
csiki terez üzente 16 éve
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
Köszönöm a hasznos tanácsokat , én pár éve még szőlősgazda voltam, igy azért tudom ,mit mivel lehet kezelni,de köszönöm !
[Törölt felhasználó] üzente 16 éve
Juhász Istvánné üzente 16 éve
KIss Sándorné Marika üzente 16 éve
Kenyeresné Szekeres Edit üzente 16 éve
Tóth Ágnes üzente 16 éve
Jajj, szőlőt, legközelebb akkor lássak, amikor a korai fajta terem, nekem egy életre elegem van belőle, annyit kellett vele foglalkozni, miközben a bort még leírva sem szeretem..
L. Ágnes üzente 16 éve
Én már megúsztam a szőlő körüli munkákat! Nagyon fárasztó volt a kötözés, a kapálás aztán a kacsozás. Van vele bőven munka, amíg a palackba kerül.
Bodor János üzente 16 éve
Ma már sehogysem lehet megúszni a permetezést.Sőt van olyan betegség ha két napot késel már késő.(monilia,tafrina stb.)Kösz.
Kováts Lajosné üzente 16 éve