Horváczy Géza üzente 14 éve
A metszésre vonatkozó tanács, kifele álló rügy, csak az alapoknak felel meg, gondolom, hogy ez is volt a cél. Ez a metszés viszont nem a leghatékonyabb, bár kétségtelen a legegyszerűbb, legkönnyebben megjegyezhető. Az is igaz, hogy aki nem jártas benne, az ne bonyolítsa, vagy csak óvatosan.
Amúgy jó és hasznos az oldal.
Bohac Margit üzente 14 éve
Kosz a jo tanácsokat.Nagyon hasznosak, hisz én sem voltam tisztában ezekkel a dolgokkal.Szép napot István!
Balassa Magdolna üzente 14 éve
Talpas Lajosné üzente 14 éve
Stumpf László üzente 14 éve
Mindenkit üdvözlök!
Már régóta nem látogattam az oldalt.
Érdeklődni szeretnék a josta metszéséről,hogy hogyan kell?Annyit tudok nem úgy mint a szőlőt.Azért kérdem itt a fórumon,hogy esetleg más is tanulhasson belőle!Remélem jó helyen érdeklődök?
Üdv: Laci.
István Halhóber üzente 14 éve
Magdolna üzenetére.
A vízhajtások is betermékenyülnek ,ha nem metszed le.
Hagyhatsz meg belőle de ajánlatos rövidebbre vágni egy kifelé néző szemfelet. 5-7 centi.
Metszés nélkül a fa elsűrűsödik, és a korona belseje napfény hiányban szenved, aminek következtében pedig a hajtásnövekedés lelassul, majd teljesen leáll.
A cél az , hogy a termőrészek berakódjanak , dús virágzat alakuljon, és megtermékenyüljenek.
A metszéskor lemetszük a felfelétörő, sűrűsítő, befelé igyekvő , egymást keresztező hajtásokat, galyakat.
A korona külső részét ritkítsuk, hogy a belső elég fényhez jusson.
A fa magasságát korlátolni kell úgy, hogy visszavágjuk az egyik oldalelágazásra.
Mindig a koronából kifelé álló rügyre metszünk.
Inkább metszünk még, ha nem is tudjuk szakszerűen elvégezni , mint metszetlenül elsűrűsödjön a fa.
Balassa Magdolna üzente 14 éve
Kedves István!
Nekem lugas kőrtefáim vannak, csak a vízhajtásokat kell lemetszeni és azt meddig?
Vagy teljesen? A futó ágakat is minden évben vissza kell metszeni valameddig?
István Halhóber üzente 14 éve
Kedves József!
Kertembe egy kb. 50 éves Boskobak körtefa van.
Termés is akad rajta !
Nekem tapasztalatom mióta kevesebbet permetezem a fa jobb állapotba van.
Azelőtt voltak gondjaim vele!
Egy erőteljes lemosást kap az általam kevert bordói lével.
Oltott-mész + rézgálic.
Utána csak a megmaradott permetszerböl kap ha marad ,ha nem akkor így járt!
Azóta nincs csorgás .kormosodás .
István Halhóber üzente 14 éve
István Halhóber üzente 14 éve
Erős Erzsébet üzente 14 éve
[Törölt felhasználó] üzente 14 éve
Szabó Imre üzente 14 éve
Köszönöm az igazán aktuális ismereteket.Kiváló.Van,ami eddigi ismereteimet erősíti, de új számomra több új ismeretet is adott.
Háló Lénárdné üzente 14 éve
Köszönöm szépen a részletes tájékoztatást !!! Szerintem a férjem csak úgy tesz, mintha értene hozzá, de elég hülye formája van a fáknak, meg a termés sem az igazi.
Nemrég költöztünk kertes házba, de a fiatal fák sem mennek semmire !!!! Majd ebből "megtanítom " :-)))))
harkanyi janosne üzente 14 éve
faluvégi ilona üzente 14 éve
Köszönöm a jó tanácsot megpróbálom beszerezni ezeket a könyveket,sajnos eddig csak a megérzéseimre hagyatkozva metszettem,a csemege szőlőben volt aki segítsen,de gyümölcsfáimnál nem.Egy szakkönyvet beszereztem már,de sajnos ismeretlenek voltak részemre egyes szakkifejezések a hajtások nevéről.Volt amiről gondoltam melyik lehet,de volt amiről fogalmam sem volt melyikre utal a könyv.
Remélem sikerül megtanulnom még mielőtt tönkretenném az amúgy szépen fejlődő fiatal gyümölcsfáimat(2-7éves a legtöbb-barack,kajszi,szilva,füge,2 diófa,több mint 10-15 éves csak egy cseresznye és két bőven termő meggyfám van,1 mandulafa)
Köszönettel:Ilona
faluvégi ilona üzente 14 éve
Köszönöm ezeket a tanulságos tanácsokat a metszéshez,remélem mint kezdő sikerülni fog egy helyes metszés.
Egy kérdésem is lenne,milyen fákat nem kell egyáltalán metszeni?vagy mindeniket kell?
Van egy kb5-6 éves cseresznyefám,amelynek már kétszer leállt a növekedése,sőt akkor még a levelei,termés minden lehervadt róla,aztán újra zöldült.Utána 3-4 méter magasra egyenese,hosszan felnőttek az ágai,ezeket úgy gondoltam szimmetrikusan visszametszem normál méretre most a rügyezés előtt.Jó az elgondolásom??
Esetleg segíthettek valamilyen tanáccsal,hogy többé ilyen ne forduljon elő szegény cseresznye fámmal(amúgy kívülről egészségesnek tűnik,kb 3,5-4 m magas már??
Előre is köszönöm!
Ilona
beres san dorne üzente 14 éve
István kérem irja meg mikkor lehet oltani a gyümölcsfát ,milyen gyümölcsbe milyen gyümölcsöt lehet oltani? Alma fánk van magról kelt mitkell vele tenünk?
Varga József üzente 14 éve
Mivel a növények élettani folyamata a fotoszintézis, amihez fény kell, úgy célszerű a kronáját kialakítani, hogy az mind nagyobb felületen képes legyen a napfényt befogadni. Most múlt 18 éve,hogy családi házhoz fogtunk és egy elhanyagolt 20-25 éves körtefa az udvar közepén az építőanyag szállítást akadályozta. Szegénynek néhány ágát letörték az építésianyagot szállító járművek. A becsület kedvéért a sebeket lekezeltem és utánametszettem. Alá ültettem egy ezüstfenyőt, hogy árnyékában felnőve a körtefa szerepét majd átveszi az udvarban. Minden évben megmetszettem Csontváry cédrusa-formára és olyan hálás lett-talán érezve kivágási szándékomat - az alakító kényszerifjító metszés után - hihetetlen bő terméssel ajándékozta meg a családot. Kemikáliás növényvédelmet nem, csak mechanikusat alkalmazva gyönyörűen vegetál a körtefa. A lecke felvan adva mert az időközben 150-180-asra cseperedett és a nem igazán szép koronájú fenyőnek kell más helyet keresni mert a körtefa nyáron az udvar dísze és mindenki csodálja bő hozamait.
pelbart ibolya brigitta üzente 14 éve
Kiss Józsefné üzente 14 éve
István Halhóber üzente 14 éve
Aki semmit nem tud a metszésről, és mégis meg akar tanulni az ollóval, fűrésszel bánni, annak ajánlható, hogy próbálja megvásárolni Czáka Sarolta és Valló László A metszés ábécéje című, sok kiadást megélt könyvét. A leírtakat alkalmazva néhány szezon alatt bárki elsajátíthatja a különböző metszési szabályokat, technikákat. A bogyós növények nyesésénél kell a könyvben foglaltaktól eltérni, mert vannak olyan újabb fajták, amelyek más vágást igényelnek. Továbbá az intenzív hajtásnövekedéssel jellemezhető, nagy termőképességű szilvafélék (ilyen a csacsaki fajtakör) igényel a könyvben tárgyalt eltérő hajtásgondozást. De aki ilyen szilvát tart, az általában nem könyvből, hanem a növény alaktani jellemzőit figyelve formálja a koronát.
István Halhóber üzente 14 éve
Folytatás.
Az ültetés utáni 1. évben már sok erős, laposabban elhelyezkedő oldalhajtás fejlődött, melyekből a legerősebbet választjuk leendő oldalvezérágnak. Ezek lehetőleg nagy szögben és különböző égtáj felé álljanak. A többi oldalhajtást szorosan a törzs mellett le kell vágni.
Korona alakítás az első évében a legalsó vezérhajtás 1/3-át vágjuk vissza. A többi vezérhajtást is azonos magasságban, a külső rügy felett metszük le. Ha a metszés két rügy között történik, akkor csap marad vissza. Ezeket gondosan el kell távolítani, mert gátolják a gyógyulást. A hosszú hajtások egyidejű elágazásait el kell távolítani.
A 2. évben levél- , hajtásrügyek és virágrügyek képződnek, melyek a 3. évben termést hoznak. Ahhoz, hogy a nevelő metszést helyesen végezzük, ismerni kell a különböző hajtásokat.
Az ugarhajtás erős, és rajta hegyes levél és hajtórügyek vannak, amelyek egy év alatt életképes virágrüggyé nem tudnak alakulni. Mint oldalhajtást 2 rügy felett visszavágjuk, és ezzel termőhajtás képzésére serkentjük.
A valódi termőhajtás hasonlóképpen erős, rajta levélá és virágrügyek vannak.
Majdnem az egész hajtáson végig minden levélrügyet virágrügy fog közre. A valódi termőhajtáson fejlődik a legtöbb termés. Csak az erősen metszett őszibarackfák fejlesztenek elégséges valódi termőhajtást.
A fiatal (kétéves) koronát a következőképpen kell ritkítani: el kell távolítani a vázágakon levő vízhajtásokat, áltermőhajtásokat és az idő elötti hajtásokat. A valódi termőhajtásokat védjük meg. Az ugarhajtásokat 2 szem felett, tehát erősen metszük le, az öreg csapokat teljesen vágjuk le. Végül az oldalvezérágak csúcshajtásainak felét- egyharmadát vágjuk vissza. A visszametszés a kompakt növekedés és a valódi termőhajtások fejlődése miatt fontos művelet." - idézet a Tizenkét hónap a kertben c. kiadványból.
István Halhóber üzente 14 éve
István Halhóber üzente 14 éve
Kedves Ferenc !
A felfelé meredő vesszőket nevezik vízhajtásnak ,ezeket legtöbbjét el kell távolítani.
Hagyhatsz meg néhányat , rövidre kifelénéző szemre metszhetsz néhányat belőle!
A meghagyott rész be fog termékenyülni.
A vízszinteshez közeli ágak hoznak termést állatába.
Varga József üzente 14 éve
Három éves őszibarack fáim vannak , metszés előtt állok . Tudna valaki szakszerű
tanácsot adni ? /két fáról van szó /
Kovács István üzente 14 éve
Azt tenném hozzá: aki nem ismeri fel a virág-rügyeket, inkább várjon, mert akár termés nélkül is maradhat...üdv.
BÖRÖCZKY FERENC üzente 14 éve
Tisztelt István. Az lenne a kérdésen,hogy az almafám 4éves és felfele hajtja az ágait 1 év alatt 60-1,120cm .Hiába vágtam le,ez nem probléma-e?
kapusi maria üzente 14 éve
En is nagyon koszonom a jo tanacsokat .Nok is megtudjak tanulni a metszest ne aggodjatok, csak egy kis odafigyeles szukseges .
István Halhóber üzente 14 éve
Molnár Irén üzente 14 éve
István, én is köszönöm a hasznos tanácsokat.
Metszés előtt a gyümölcsfánk fotóját majd felteszem ide (remélem sikerülni fog), hogy segítséget kérjek, mert így jobban eltudunk igazodni, mit hogyan kell csinálni.
Vidéken vannak a gyümölcsfáink, még csak ritkán látogatjuk, majd ha jobb idő lesz majd akkor.
Deák Gyuláné Erzsébet üzente 14 éve
Köszönet a jó tanácsért. hiába amit egy férfi csinál ,egy nő nehezen tanúlja meg, vagy sajátitja el a kert munkában.
Borbély Zoltánné Marcsi üzente 14 éve
Kedves István! nagyonörülök ennek a metszési tanácsnak ugyanis ,sajnos elhuny a férjem ,és ettöl az évtöl nekem kell metszeni a fákat is 3 évesek, hát remélem sikerül ugy csinálnom ahogy a leirásban van
köszönöm : Marcsi