A gyümölcsfák törzsét télen védeni kell
Utolsó változtatás: 2011-11-17 | Első közzététel: 2011-11-18
1
2
3
4
5
(0/ 0) Cikk nyomtatása » Cikk küldése »
A gyümölcsfákat háromféle módon is károsíthatja a hideg: a téli hidegek kárt tehetnek a fás részekben és a gallyakban; megrepedhet a kéreg a napos oldalon, amit a fagyos időben kisütő nap és az éjszakai hidegek gyors váltakozása okoz (hőtágulás); a kései fagyok a virágrügyekben vagy a virágokban tehetnek kárt.
Óvjuk gyümölcsfáink törzsét a hidegben!
A télállóság feltétele itt is a hajtások megfelelő beérése, amit a díszfáknál már megismertünk. A gyümölcsfáknál ugyanezeket az intézkedéseket kell betartani, hogy elősegítsük a beérést. Tudnunk kell még emellett azt is, hogy a túl korán elkezdett metszés is hozzájárulhat a vesszők visszafagyásához, még a viszonylag télálló fajtáknál is.
A fagyérzékeny gyümölcstöveket, azaz például a szőlőt és a kivit takarással is védeni kell. A töveket fedjük le rőzsével, a fiatal hajtásokat pedig lehajthatjuk a földig, és ott is betakarhatjuk.
Hólepte gyümölcsös
A gyümölcsfáknál egyébként a fagyérzékenység nagyban függ a fajtától is. Az almák között például kifejezetten jól bírják a telet az új, rezisztens fajták (Remo, Rene, Reglindis, Rewena, Retina). A Jonatán fája is rendkívül ellenálló, és az Idared is csak kissé érzékeny. A körték között a Gellerts Butterbirne fája a leginkább ellenálló, de a Trévoux-i korai is viszonylag edzettnek számít. A legérzékenyebb almafajták a Boskoop és a Cox narancs ranett, a körték között pedig a Bosc kobak, a Klapp kedveltje, illetve a Vilmos fajtákat kell leginkább óvni a fagyoktól.
A szilvafa is viszonylag érzékeny, a cseresznyefa viszont csak -20 °C alatt szenved károkat. Ennek ellenére nem javasolható, hogy kései fagyoknak kitett helyen termesszünk cseresznyét, mert bármilyen ellenálló is ez a fa, korán fakadó virágai akkor is elfagyhatnak.
Különösen veszélyeztetett a dézsában nevelt gyümölcsfák gyökérzete, mivel a kisméretű földlabda igen hamar átfagy. Süllyesszük ezért a földbe a dézsát, vagy vegyük körül hőszigetelő szalmával, illetve hungarocellel.
Dézsás növények teleltetése
A frissen ültetett gyümölcsfákat, a magas törzsű fácskává nevelt cserjéket, valamint az őszibarackot leginkább a kiszáradás fenyegeti. Megelőzésképpen takarjuk őket jutával vagy egyéb textillel.
Fatörzsek téli védelme
A napfénynek kitett fatörzseket óvni kell a repedésektől. A felkenhető védőréteg megakadályozza a hőingadozást, és egyúttal bizonyos mértékben a kártevő rovarok tojásrakását is. Erre a célra vásárolhatunk is szereket, de házilag is előállíthatunk hatásos készítményt agyag, tehéntrágya, kőpor és kalcium-karbonát (pl. algamész) összekeverésével. A törzs szokásos bemázolásának az a hátránya, hogy így a madarak nem jutnak hozzá a kérget egyébként gazdagon ellepő rovarokhoz. Problémamentes és igen egyszerű megoldás a törzs déli oldalának a beárnyékolása. Takarjuk tehát be a déli oldalt nádfonattal, deszkával vagy bármilyen más, erre alkalmas anyaggal.
Különösen veszélyes, és igencsak meg tudja tizedelni a leendő termést, ha a virágzás idején jelentősen 0 °C alá csökken a hőmérséklet. A kései fagyok jellemző időpontját figyelembe véve könnyen megérthető, hogy az egyes fajták virágzási ideje és fagyérzékenysége között mennyire szoros az összefüggés. Amíg a Gloster és a Jonatán csak igen ritkán szenvednek kárt a kései fagyoktól, addig a korán virágzó Alkmene, Cox narancs ranett és a Boskoop érzékenynek számítanak. A körte, a szilva, a meggy és a cseresznye az almánál korábban virágoznak, ezért valamennyiük esetén fennáll a virág elfagyásának veszélye. A körték közül a Conference fajta a legérzékenyebb.
A fatörzseket óvnunk kell a téli hideg alatt
A cserjéket és az alacsony termetű bokros fákat takarással védhetjük a virágzás idején. Sokan alulértékelik a talajnak a mikroklímára gyakorolt hatását, pedig még a talajtakaró rétegnek a vastagságán is sok múlik. A vastagon mulcsozott talaj kevesebb nedvességet párologtat el, és melegebben tartja a környezetet, mint a vékonyan takart, főleg pedig a gyomos talajfelszín. (A gyomosan hagyott faveremnél még a takaratlan, sima talaj is jobb.) A gyümölcsfák virágzása előtt viszont kimondottan előnyösebb a vékony takaróréteg, mivel a hűvösebb mikroklíma késleltetheti a virágzást. Ez pedig minél későbbre tolódik, annál kisebb az elfagyás veszélye. Ha elkezdődött a virágzás, akkor már a letisztított talajfelszín előnyös, mert az csökkenti a növénymaradványokról érkező fertőzési források veszélyét. A virágzás kezdetén ezért távolítsuk el a gyomokat és a mulcs maradványait a fák alól.
Tekintse meg mulcsozási munkanaptárunkat >>
Az árutermő, gépesített gyümölcsösökben találkozhatunk a fagyvédelmi öntözéssel. Kísérletek bizonyítják, hogy ha fagyos időben öntözik a nyílásban levő virágokat, akkor a rájuk fagyó vízből hő szabadul fel, és nem engedi megfagyni azokat. Bármennyire is furcsán hangzik, próbáljuk ki otthon ezt a módszert: permetezzük le a virágokat délutánonként. Az öntözővízbe tehetünk macskagyökér-kivonatot.
Kommentáld!